Beatles v muzeu

Geniální. Myslíme, že BYLI.JSOU A BUDOU G E N I Á L N Í. Kdo? B E A T L E S. All you need is love. Originál z roku 1967 zde  a odkaz lednového koncertu roku 2014 M.Bublé  zde . Bude znít hodně suverénně, že jsme k tomu přistupovali “stejně” jako Michael Bublé. Ale je to pravda. Tvořili jsme show! A to právě proto, že stejně jako on máme rádi Beatles. A v čem,že je jejich genialita ? Dokázali propojit generace napříč časem.Byli jsou a budou současní for EVER !

Symbolický vstup do výstavy se odehrává bezprostředně po vstupu do dvorany, kde je návštěvník orientován prostřednictvím jednoduché vestavěné příčky, která mu poskytne základní informace v textové podobě a navede jej ke vstupu do prvního výstavního sálu. Výstavní prostory v „boční lodi“, reprezentující klubové období Beatles, pojímáme jako průchozí, oddělené od prostoru dvorany např. zvetšenými portréty jednotlivých členů skupiny The Beatles. Vstoupíme tedy např. do hlavy Johna Lennona a ocitneme se v prostoru pojatém jako Star Club v Hamburku či Cavern Club v Liverpoolu. Uvažujeme využití směrových reproduktorů, které umožní, aby se hudba v jednotlivých prostorech neprolínala. Prostor kaple věnovaný tématice nahrávacího studia členíme na dvě části. Vstoupíme do vestavěné místnosti imitující reálné nahrávací studio, protihlukové obklady stěn, mixážní pult, reálný průhled na hudebníky (projekce na protější stěnu), exponáty budou součástí studia. Vstup do následující místnosti navrhujeme přes chodbu podél hlavního schodiště s využitím doprovodného výtvarného motivu přechodu pro chodce (zebry) z obalu desky Abbey Road. Do prostoru foyer umisťujeme vestavěný uzavřený hmotový prvek umožňující prezentaci protikladných témat (viz níže). Navrhujeme využít místnost za foyer k vybudování improvizovaného kinosálu. 

Výstava dále pokračuje do komorního sálu, kde je pomocí velkého bílého závěsu vytvořen prostor Imagine. Uvnitř bílého válce probíhá na více místech časově náhodná projekce klipu Imagine. Rádi bychom k odchodu ze sálu využili druhé dveře komorního sálu, které jsou logickým vyústěním cesty zpět do prostoru dvorany před hlavní schodiště, kde je umístěna žlutá ponorka – interaktivní prvek v podobě samostatné uzavřené káby. Nad dvoranou zavěšujeme obláčky odkazující k videoklipu Real Love, které se postupně zhmotňují ve sluchátka zavěšená na pružné šňůře. Tato sluchátka si může návštěvník stáhnout dolů, poslechnout si hudbu a přečíst k nim připevněný text písně. Výstava je symbolicky ukončena u interaktivního prvku v podobě voskových figurín členů The Beatles z obalu desky Sgt. Pepper´s Lonely Hearts Club Band.

Do místnosti foyer umisťujeme uzavřený hmotový prvek evokující bludiště. Takto dosahujeme rozdělení prostorově jednotného sálu na dvě téměř samostatné, avšak navzájem se prostupující jednotky, každou s protikladným obsahem. Organická vestavba se sníženým stropem zde zastupuje odvrácenou psychedelickou stránku. Naopak otevřená All you need is Love je v všude kolem. Návrh reflektuje skutečnost, že pozitivní i negativní se neustále prolíná a obě stránky jsou nedílnou součástí celku.

Soutěž
Stupně: studie

Rok: 2010

autor:Jana Vencálková,Igor Hobza,Martin Kocich