Rodinný dům O

Zadání stavebníka zní velmi jednoduše – navrhnout rodinný dům.
Po několika konzultacích se zadavatelem a postupném odkrývání jeho prostorových představ a požadavků dostalo zadání konkrétní rysy.
Po bližším poznání lokality – na okraji rozlehlého rovinatého dosud nezastavěného pozemku na okraji obce, který již prakticky přechází do volné přírody a je rušen pouze hospodářským dvorem bývalého JZD na severním okraji – dostalo zadání definitivní podobu.
Snahou je koncentrovat veškerý program a energii do jednoho typově jasného objektu – bloku domu který se bude vymezovat ke svému okolí, kde se předpokládá další výstavba. Proto je zvolen půdorys domu ve tvaru „ U „ , které je otevřené k jihu a vytváří jakési poloatrium s hlavním vstupem od zpevněné místní komunikace.
Navržená dispozice s průhledy na okolní krajinu a vnitřní transparentností maximálně podporuje vnímání krásné okolní přírody.

Hmotově je dům rozdělen na dva propojené objemy. Celkovou kompozici uzavírá lehká dřevěná konstrukce 
Hlavní objem tvoří patrový dům se sedlovou střechou, na který navazuje jeho provozní přízemní část s krytým stáním pro auto.Jak hmotově, tak i dispozičně jsou oba objemy významově členěny.
Bydlení se odehrává v hlavní hmotě a technická část je v přízemní.
Ze vstupní centrální haly je prostor rozčleněn do třech směrů- obytný prostor je orientovaný na jih, ložnice s koupelnou saunou a vlastní terasou na západ a technická část na sever.
Dominantnou celého otevřeného obytného prostoru s kuchyní v přízemí je oboustranný krb a krytá vložená terasa otevřená na jih. Součástí ložnice je koupelna která prosvětluje celý prostor přes celoskleněné dveře, koupelna je otevřená do malého atria s terasou.Spolu se saunou tady vzniká relaxační prostor.V technickém zázemí je prádelna se sušárnou a technická místnost přístupná přes velkou šatnu,úložné prostory, se samostatným vstupem
Dílna na nářadí a úložné prostory na sportovní věci mají samostatné vstupu z venku.
V patře jsou tři pokoje s velkými okny na východě a západě využívající výhledu do krajiny na východě a na kostel na západě.

Stavební podstata domu je založena na jednoduchosti a přehlednosti dispozice a pravdivosti materiálů vně i uvnitř domu.
Vnější fasádu tvoř hladké omítky v kávové barevnosti,doplněné dřevěným obkladem schodištové hmoty a stání pro auto.Výtvarným prvkem je zvýrazněné orámování oken.Sedlová střecha je bez přesahů. 

Novostavba 
Stupně: studie, projekt pro dsp, příprava realizace, realizace

Rok: 2012